تاریخچه پلاستیک

پلاستیک چیست و از کجا آمده است؟

تاریخچه ای در خصوص پلاستیک
تاریخچه پلاستیک

پلاستیک کلمه ای است که در اصل به معنای “قابل انعطاف و به راحتی شکل گرفته شده” است. اخیرا نام یک دسته از این مواد به نام پلیمر نامگذاری شده است. کلمه پلیمر به معنای “بسیاری از قطعات” است و پلیمرها از زنجیرهای بلند مولکول ساخته شده اند. پلیمرها در طبیعت فراوانند. سلولز، ماده ای است که دیواره سلولی گیاهان را تشکیل می دهد، یکی از پلیمرهای مرسوم طبیعی است.

در طول یک و نیم قرن گذشته انسان یاد گرفته است که چگونه پلیمرهای مصنوعی را ایجاد کند، گاهی اوقات از مواد طبیعی مانند سلولز استفاده می کند، اما اغلب با استفاده از اتم های کربنی فراوان موجود در نفت و دیگر سوخت های فسیلی استفاده می کند. پلیمرهای مصنوعی از زنجیرهای طولانی اتم ساخته شده اند که در واحدهای تکراری مرتب شده اند و اغلب بسیار طولانی تر از آنچه در طبیعت یافت می شوند، هستند. طول این زنجیرها و الگوهایی که در آن قرار گرفته اند سبب ایجاد پلیمرهای قوی، سبک وزن و قابل انعطاف می شوند. به عبارت دیگر، این موارد چیزی است که آنها را پلاستیکی می سازد.

این خواص پلیمرهای مصنوعی باعث مفید بودن آنها شده است و از آنجایی که ما یاد گرفتیم که چگونه آنها را ایجاد و دستکاری کنیم، پلیمرها بخش مهمی از زندگی ما شده اند. بخصوص در طول ۵۰ سال گذشته پلاستیک ها دنیای ما را اشباع کرده و راه زندگی ما را تغییر داده اند.

اولین پلاستیک مصنوعی

اولین پلیمر مصنوعی در سال ۱۸۶۹ توسط جان وسلی هایت اختراع شد که الهام گرفته از شرکت نیویورک بود. این شرکت برای هر فردی که بتواند جایگزینی برای عاج فیلها تولید کند جایزه ۱۰،۰۰۰ دلار گذاشته بود. محبوبیت روزافزون بازی بیلیارد بر اثر عرضه عاج طبیعی، که از طریق کشتار فیلهای وحشی حاصل می شود، تحت فشار قرار گرفته است. جان هیات با ایجاد سلولز، که از فیبر پنبه با کافور ساخته شده بود، یک پلاستیک را کشف کرد که می توان آن را به شکل های مختلفی ساخت و برای جایگزین کردن آن بجای مواد طبیعی مانند شاخ، پارچه کتانی و عاج قابل استفاده بود.

این کشف انقلابی بود. برای اولین بار تولید انسان توسط محدودیت های طبیعت محدود نمی شد. طبیعت تنها چوب، فلز، سنگ، استخوان و شاخ را تامین می کرد. اما اکنون انسان می توانست مواد جدیدی ایجاد کند. این توسعه نه تنها به مردم بلکه به محیط زیست نیز کمک کرد. تبلیغات، سلولوئید را به عنوان ناجی فیل ها و لاک پشت ها اعلام کرد. پلاستیک می تواند از طبیعت جهانی در برابر نیازهای مخرب انسانی محافظت کند.

ایجاد مواد جدید نیز به افراد آزاد شده از محدودیت های اجتماعی و اقتصادی ناشی از کمبود منابع طبیعی، کمک کرد. سلولوئید ارزان قیمت مواد معدنی وسیع تر و قابل دسترس تری را ایجاد کرد و انقلاب پلاستیک شروع شد.

سیر تکاملی پلاستیک های جدید

در سال ۱۹۰۷ لئو بیکلند با اختراع Bakelite، اولین پلاستیک کاملا مصنوعی، به این معنی که هیچ مولکول موجود در طبیعت در آن یافت نمی شود تحول جدیدی ایجاد کرد. Baekeland به دنبال یک جایگزین مصنوعی برای جلا دادن، یک عایق الکتریکی طبیعی، برای پاسخگویی به نیازهای سریع ایالات متحده بود. Bakelite نه تنها یک عایق خوب بود؛ همچنین مقاوم در برابر حرارت بوده و بر خلاف سلولوئید مناسب برای تولید انبوه مکانیکی بوده است. Bakelite می تواند به عنوان یک ماده میتواند به شکل تقریبا هر چیزی حالت گیرد یا به شکل تقریبی آن ساخته شود و امکانات بی پایانی را فراهم نماید.

موفقیت های Hyatt و Baekeland باعث شد شرکت های شیمیایی عمده، برای سرمایه گذاری در تحقیق و توسعه پلیمر ها و پلاستیک های جدید، به زودی به سلولوئید و Bakelite رو بیاورند. در حالی که هیات و Baekeland برای تولید مواد با خواصی خاص جستجو کرده بودند، برنامه های تحقیقاتی تازه در ادامه به دنبال تولید پلاستیک های جدید بودند و توجه به کاربردهای آن را به آینده موکول کرده بودند.

پلاستیک با گذر زمان

جنگ جهانی دوم باعث شد که صنایع پلاستیک در ایالات متحده گسترش چشمگیری داشته باشد، زیرا ممکن است تولیدات صنعتی به موفقیت نظامی تبدیل شوند. نیاز به حفظ منابع طبیعی ضعیف، باعث دادن الویت به تولیدات مصنوعی شد و پلاستیک جایگزین ارائه شده بود. نایلون که توسط والاس کراترز در سال ۱۹۳۵ به عنوان ابریشم مصنوعی اختراع شد، در جنگ به عنوان چتر نجات، طناب، زره بدن، کلاه ایمنی و غیره مورد استفاده قرار گرفت و پلکسی گلاس جایگزین شیشه ای برای پنجره های هواپیما شد. یک مقاله در مجله تایم اشاره کرد که به دلیل جنگ، “پلاستیک ها به استفاده های جدید تبدیل شده و سازگاری پلاستیک ها مجددا نشان داده شده است.” در طول جنگ جهانی دوم، تولید پلاستیکی در ایالات متحده ۳۰۰ درصد افزایش یافت.

افزایش تولید پلاستیک پس از پایان جنگ ادامه داشت. پس از تجربه رکود بزرگ و سپس جنگ جهانی دوم، آمریکایی ها آماده به صرف هزینه دوباره بوند و بسیاری از آنچه آنها خریداری کرده بودند از پلاستیک ساخته شده بود. به گفته سوزان فرینکل، “در تولید محصول پس از محصول، بازار پس از بازار، پلاستیک مواد سنتی را به چالش کشید و برنده شد، توانست جای فولاد را در اتومبیل، کاغذ و شیشه در بسته بندی و چوب در مبلمان بگیرد”. امکانات پلاستیک به برخی از ناظران چشم اندازی تقریبا خیالی از آینده با ثروت مادی فراوانی داد که ارزان، امن و از مواد بهداشتی است که می تواند توسط نیازها و هوس های انسان به اشکال مختلف در بیاید.

آینده پلاستیک

علیرغم بی اعتمادی رو به رشد، پلاستیک برای زندگی مدرن حیاتی است. پلاستیک باعث توسعه کامپیوترها، تلفنهای همراه و بسیاری از پیشرفتهای حیاتی پزشکی مدرن شد. پلاستیک های سبک مناسب برای عایق سازی و همچنین باعث صرفه جویی در سوخت های فسیلی مورد استفاده در گرمایش و حمل و نقل می شوند. پلاستیک های ارزان قیمت استاندارد زندگی را افزایش داده و فراوانی مواد را به آسانی در دسترس قرار داده اند. بدون پلاستیک، بسیاری از داراییهایی که ما بدست آورده ایم ممکن است از دسترس خارج شوند. جایگزینی مواد طبیعی با پلاستیک، بسیاری از دارایی های ما را ارزان تر، سبک تر، امن تر و مستحکم تر کرده است.

از آنجایی که مشخص است که پلاستیک ها در زندگی ما جایگاهی ارزشمند دارند، برخی از دانشمندان تلاش می کنند پلاستیک را ایمن تر و پایدار تر سازند. برخی از نوآوران مواد بیوپلاستی ساخته اند که از محصولات گیاهی به جای سوخت های فسیلی تولید می شوند تا مواد با محیط زیست سازگار تر از پلاستیک های معمولی باشند. برخی از نوآوران در حال جستجوی راه هایی برای کارآیی بازیافت هستند و حتی امیدوارند که فرآیندی را ایجاد کنند که پلاستیک دوباره به سوخت های فسیلی تبدیل شود که از آنها استخراج شده است. همه این نوآوران دریافتند که پلاستیک ها کامل نیستند اما بخش مهم و ضروری از آینده ما هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست